Békéscsabai Városi Polgárőrség a tanévkezdés biztonságáért.
Az új iskolai tanév elkezdődött, az utcákat ellepik a gyerekek. Tanítási napokon reggel és a délutáni órákban nagyobb a gyermekbalesetek kockázata. A veszélyhelyzetet tovább növeli, hogy a nyári vakáció után jelentősen megnő a gépjárműforgalom a közutakon. Fokozottabb figyelemmel, valamint iskoláskorú gyermekünk megfelelő felkészítésével jelentős mértékben csökkenthetjük a gyermekbalesetek bekövetkezését. Fontos tudni, hogy szeptember hónapban az iskoláskorú gyermekek veszélyeztetettsége magasabb az átlagnál. Ennek fő oka, hogy gyakorlatilag hosszabb idő után először jelennek meg a mindennapok közlekedésében, még él bennük a vakációhoz kötődő ”felszabadult” állapot, de a társakkal való találkozás öröme is csökkenti az életkornál fogva meg lehetősen alacsony szintű veszélyérzetüket.
A gyermekekre leselkedő veszély másik oldala, hogy a nyári szabadságokat követően a felnőttek is hirtelen tömegesen jelennek meg közlekedőként az utakon. A forgalomban részt vevő személygépkocsik száma ugrásszerűen megnövekszik, zsúfolttá válnak a belterületi utak, s így az autósok oldaláról jelentkező közlekedésbiztonsági kockázat is megnövekszik. Mindezekre tekintettel a tanévkezdet időszakában a polgárőrség kiemelt feladatának tekinti a legkisebbek és a legvédtelenebbek, azaz a gyermekek védelmét. A polgárőrség a rendőrséggel együtt már évek óta ebben az időszakban folytatja az egy hónapig tartó tradicionális tanévkezdeti kampányát, mely a lakosság köréből mindenkor egyértelműen kedvező visszhangot váltott ki. A kampány – a fokozott figyelemfelhívással, a veszélyek tudatosításával és polgárőr jelenléttel - hozzájárult ahhoz, hogy szeptemberben az iskolák környezetében, a tanítás megkezdése és befejezése időszakában halálos, ill. súlyos kimenetelű gyermek baleset hosszú évek óta nem történt.
Az alábbi tanácsainkkal a biztonságos és nyugodt tanévkezdéshez szeretnénk segítséget nyújtani a szülőknek.
- Mielőtt együtt útnak indulunk, beszéljük, illetve ismételjük át az alapvető közlekedési szabályokat!
- Járjuk be közösen az iskolába vezető útvonalat, és menet közben hívjuk fel figyelmet a lehetséges veszélyforrásokra!
- Gépjármű vezetőjeként, oktatási intézmény közelében vezessünk még körültekintőbben, és számítsunk az úttesten figyelmetlenül áthaladó diákokra!
- Ragaszkodjunk hozzá, hogy csak a tanításhoz nélkülözhetetlen eszközöket vigyék magukkal az iskolába!
- Ne kérkedjenek az okos telefonnal, táblagéppel, és ne hagyják őrizetlenül értékes tárgyaikat!
- Hívjuk fel gyermekünk figyelmét, hogy útközben ne álljanak szóba idegenekkel, ne üljenek be ismeretlenek autójába, és ne fogadjanak el tőlük különböző tárgyakat!
- Alakítsunk ki őszinte kapcsolatot, hogy baj esetén bizalommal fordulhasson hozzánk gyermekünk.
- Jó, ha már egészen fiatal korban tisztában van vele a gyermek, hogy probléma esetén bátran fordulhat a polgárőrhöz vagy egyenruhás rendőrhöz,
valamint ismerje az ingyenes segélyhívó telefonszámot: 112.
A fenti tanácsok maradéktalan és következetes megtartása esetén minimálisra csökkenthető a gyermekekre leselkedő veszélyforrások száma.
Kérjük, fokozott figyelemmel legyenek a közlekedő gyerekekre!
Békéscsabai Városi Polgárőrség