Az év végi ünnepek közeledtével a személy- és gépjárműforgalom növekszik a főbb közlekedési útvonalakon, valamint a bevásárló- és üzletközpontok, környékén. A karácsonyi bevásárlások idején már fáradtabbak, figyelmetlenebbek lehetünk, kedvezve ezzel a tolvajoknak.
A Békéscsabai Városi Polgárőrség 2016. december 1-től. 2017. január 2-ig terjedő időszakban Békéscsaba Megyei Jogú Város területén az állampolgárok biztonságérzetének javítása érdekében – kiemelt figyelmet fordít a különböző bevásárló- és üzletközpontok, karácsonyivásár, alkalmi kirakodóvásárok helyszínére, piacokra, üzemanyag-töltő állomásokra, pályaudvarokra, pénzintézetekre, valamint olyan nagy tömegeket vonzó helyszínekre, ahol nagyobb eséllyel lehetünk vagyon elleni jogsértés áldozatai. A Városi Polgárőrség kiemelt figyelmet fordít továbbá azokra a területekre, amelyek potenciális veszélyforrásai lehetnek a különböző karácsonyi bevásárló forgalommal összefüggő jogsértések (például a zseblopások, lopások, gépjárműfeltörések, fenyőfalopások) bekövetkezésének. Az ünnepeket megelőző illetve az azt követő időszakban is együttműködik a különböző társadalmi és civil szervezetekkel illetve a rendvédelmi szervek dolgozóival.
Polgárőreink éjszaka és nappal is szolgálatban lesznek az Ünnepek alatt
A polgárőrök bronz-, ezüst-, és aranyvasárnap a bevásárló központok, piacok, vásárok, vásárcsarnokok körzetében emelt létszámban látnak el járőrszolgálatot, szükség esetén jelzőőri tevékenységgel segítik a közlekedést. Továbbá az ünnepek alatt is megerősített szolgálattal biztosítják a város nyugalmát. Az áldozattá válás megelőzése érdekében kiemelt figyelmet fordítanak az idős, főleg egyedül élő emberek védelmére, melynek keretében a bűnmegelőzési tanácsadáson túl napi életvitelükben is segítséget nyújtanak. Az ünnepek alatt karitatív élelmiszer adományaikkal is segítik a Békéscsabai rászoruló családokat. A polgárőrök szolgálatukat mindig formaruhában látják el, és polgárőr igazolvánnyal rendelkeznek.
A zseblopásokat jellemzően zsúfolt helyeken, az utcán, tömegközlekedési eszközökön, piacokon vagy bevásárlóközpontokban követik el. Éppen ezért pénzüket, bankkártyájukat, egyéb más értékeiket már akkor tegyék biztonságos, nem észrevehető, vagy könnyen hozzáférhető helyre, amikor elindulnak otthonról. Lehetőség szerint a kabátjuk belső zsebében tárolják a pénztárcájukat, az irataikat, s ha lehet a telefonjukat is. A PIN kódjukat ne tartsák a bankkártyájuk mellett, hanem igyekezzenek azt megjegyezni.
Hogyan védekezzünk a zseblopások ellen!
Fontos, hogy az értékeikre mindig ügyeljenek! A pénz- és irattárcákat, ne a táskák, kosarak tetején tartsák, azok tárolására a nadrág hátsó zsebei sem nyújtanak kellő biztonságot. Megfelelő védelmet csak a belső zsebek kínálnak. Irataikat a lakáskulcsaiktól és gépkocsijuk kulcsaitól elkülönítve tárolják! Télen a vastagabb felsőruházat miatt kevésbé lehet érezni, ha valaki belenyúl a zsebükbe. Ha mégis megtörtént a lopás, és ezt észlelték, ne szálljanak szembe a tolvajjal! Hívjanak segítséget, értesítsék a rendőrséget! Ha a lopás során az iratok mellett a lakáskulcsot is elvitték, sürgősen cseréltessék le a zárat, ha pedig a bankkártyájuk tűnt el, azt azonnal tiltassák le.
Vásárlás közben a pénztárcájukat és a kézi táskájukat ne helyezzék a bevásárlókosarakba és figyeljenek oda mobiltelefonjukra, tabletjükre is, azt soha ne külső, látható helyen hordják! Az ékszerek, értékes telefonok, apró műszaki cikkek nem csak az ajándékok listáján, gyakran az ajándékot vásárlónál is előfordulnak. A nyakban viselt értékekre (Mp3, Mp4 lejátszók, telefonok) szintén felfigyelnek a tolvajok, ezért célszerű ezeket diszkréten, a ruha alatt viselni. Az ajándék kiválasztásakor, felpróbálásakor is ügyeljenek értékeire, és a már megvásárolt ajándékokat soha ne hagyják felügyelet nélkül!
Hogyan védekezzünk gépkocsink feltörése ellen!:
A parkolás után és két vásárlás között is ellenőrizzék, hogy nem maradt-e a gépkocsi utasterében, látható helyen értékes vagyontárgy, műszaki cikk, korábban megvásárolt ajándék. A parkolóban mielőtt magára hagynák a gépkocsit, ne pakoljanak a csomagtartójába, mivel ezt a tolvajok kifigyelhetik. Érdemes már elindulás előtt a csomagtartóba rakni azokat a dolgokat, amelyekre a következő megállónknál már nem lesz szükségünk. A gépkocsiban látható helyen hagyott ruházat, akkor is felhívja az elkövető figyelmét, ha abban nincs érték, mivel ezt nem tudhatja a tettes és az ablakbetöréssel történő ellopásához elegendő lehet pár másodperc. A jármű ajtaját, az ablakokat, és a napfénytetőt zárják le amikor kiszálltak a kocsijából még akkor is, ha csak rövid időre is távoznak. Az indító kulcsot mindig tartsák maguknál, olyan biztonságos helyen, hogy azt ne tudják jogtalanul megszerezni. Amennyiben lehetőségük van rá, parkoljanak kijelölt parkolóban és olyan helyen, mely közel esik a célba vett üzlet bejáratához, esetleg térfigyelő kamera közelében, az esti órákban pedig ott, ahol világítás van, a parkolóhely belátható és forgalmas. A vásárlást követően, ha már bepakoltak a kocsijukba, ne menjenek vissza az üzletbe, mert ezt a potenciális tettes kifigyelheti és feltörheti járművüket. Alkalmazzanak minősített mechanikai és elektronikus vagyonvédelmi biztonsági rendszereket, eszközöket gépkocsijukon, melyek beszerelését érdemes szakműhelyben elvégeztetni. Amennyiben észlelték, hogy feltörték kocsijukat, ne nyúljanak semmihez, hiszen a gépkocsit és annak környezetét a rendőrség vizsgálni fogja.
Az Ünnepek alatt is baj esetén hívja a: 112-es segélyhívó számot,
vagy a Békéscsabai Városi Polgárőrség ügyeletét: +36-30-252-8839, +36-30-621-6626.
E-mail: info@polgarorseg-bekescsaba.hu
Békéscsabai Városi Polgárőrség